MULTIBOND

aktywatory i primery do klejów
cyjanoakrylowych MULTIBOND

 

 

 

warto wiedzieć, że:

  Nie wszystkie tworzywa sztuczne a w szczegól-
ności te łatwo dostępne i powszechnie stosowane w produkcji, dobrze się kleją. Znaczna część z nich, tzw. poliolefiny są tworzywami niepolarnymi. Ich napięcie powierzchniowe jest tak niskie, że klej nie jest w stanie dobrze zwilżyć powierzchni i stworzyć spoiny. Do grupy niepolarnych tworzyw zaliczamy przede wszystkim: PE, PP, PTFE, PAC i gumę silikonową. Ponieważ najczęściej chodzi tu o klejenie małych detali, problem ten dotyczy głównie klejów cyjanoakrylowych.

 

W warunkach warsztatowych jedynym skutecznym sposobem podniesienia przyczepności jest użycie specjalnego primera do poliolefin.

  Czasami konieczne jest jeszcze szybsze działanie klejów cyjanoakrylowych. Można ten efekt osiągnąć stosując specjalny aktywator-akcelerator w aerozolu, który natryśnięty na warstwę kleju lub naniesiony wstępnie na tę stronę złącza na której nie ma kleju, wywołuje gwałtowną polimeryzację kleju. Dodatkowo, użycie akceleratora  zmniejsza powstawanie tzw. "wykwitów" na powierzchni tworzyw, wywołanych działaniem klejów CA.

sposób użycia:

1. Primer do poliolefin (produkt bardzo lotny) należy nakładać na odtłuszczone tworzywo pędzelkiem znadującym się w nakrętce butelki. Niezwłocznie należy złączyć klejone elementy. Uwaga:  Primer należy stosować wyłącznie na tworzywach niepolarnych. Jego działanie dotyczy wyłącznie podłoża a nie kleju.

2. Akcelerator natryskuje się na klej np. przy wlewaniu w większe spoiny lbu na klejony element przed złączeniem go z warstwą kleju. Uwaga:  Jeśli kleimy tworzywa wrażliwe na działanie oparów kleju, to akcelerator uchroni te powierzchnie przed tzw. wykwitami.

 

       

        

wybierz odpowiedni aktywator:

   MULTIBOND-77 / aktywator-primer

   MULTIBOND-79 / aktywator-akcelerator

Multibond Sp. z o.o.,Sp.k
ul.Ustronna 19
93-350 Łódź

tel: (42) 645 75 40
(42) 645 75 41

www.Kleje-Przemyslowe.pl

biuro@multibond.pl